Pět největších mýtů o elektromobilech, které automobilka Škoda vyvrací

Česká automobilka Škoda Auto se rozhodla publikovat odpovědi na ty největší nepravdy ohledně elektromobilů. Mnoho zákazníků se totiž bojí například toho, že se dlouho nabíjejí nebo nejsou bezpečná.

MÝTUS 1: DLOUHO SE NABÍJEJÍ

Většina majitelů elektromobilů své vozy nabíjí doma a přes noc, kdy je na nabíjení dostatek času. Elektrická ŠKODA CITIGOe iV se z domácího wallboxu dobije na 80 % kapacity (to znamená dojezd asi 200 kilometrů) za 4 hodiny a 15 minut, takže i když bude vaše noc velmi krátká, bude auto připraveno na cestu do práce i mnohem dál. CITIGOe iV ovšem podporuje i rychlé dobíjení s výkonem 40 kW, pak je dobití na 80 % kapacity otázkou pouhé hodiny. V průběhu běžného nákupu v supermarketu tedy auto získá dostatek energie.

Moderní platforma MEB, kterou dostane chystaná ŠKODA ENYAQ iV, umožňuje dobíjení vysokým výkonem (až 125 kW), což znamená, že za zhruba půl hodiny elektromobil získá energii na stovky kilometrů jízdy. A technologie umožňují mnohem víc, síť nabíječek IONITY je připravena na nabíjecí výkony až 350 kW, kdy autu k dostatečnému dojezdu stačí nabíjení třeba jen po deset minut.

MÝTUS 2: ELEKTROMOBILY NEJSOU BEZPEČNÉ

Elektrická auta jsou minimálně stejně bezpečná jako vozy se spalovacími motory. Jsou vybavena nejmodernějšími asistenčními systémy, které mohou mít i díky tomu, že elektromobily nemají spojku a ručně řazenou převodovku, větší rozsah funkcí. V nárazových testech organizace EuroNCAP získávají moderní elektromobily špičková hodnocení, stejně jako auta se spalovacími motory.

Elektromobily automaticky při havárii odpojují svou baterii, a jak prokázaly testy německého autoklubu ADAC, riziko požáru rozhodně není vyšší než u vozů klasické koncepce. Baterie sice hoří jinak než nádrž s benzinem či naftou, ovšem záchranné složky mají pro tyto případy již vyvinuté postupy.

MÝTUS 3: KVŮLI ELEKTROMOBILŮM PŘIJDE HROMADA LIDÍ O PRÁCI

Je pravda, že elektromobily jsou jednodušší na výrobu a obsahují výrazně méně součástek než vozy se spalovacími motory či hybridy. Jenže elektromobilita je jasně nastolenou cestou, a pokud by se jí automobilky nevydaly, v důsledku by sektor kvůli ztrátě konkurenceschopnosti zaznamenal pád, který by přinesl mnohem výraznější propouštění.

Navíc díky elektromobilitě budou pracovní místa i vznikat, a to v nových a návazných oborech. Souhrnná studie organizace Transport & Environment také uvádí, že díky menší závislosti na dovozu ropy a nižším provozním nákladům elektromobilů budou mít spotřebitelé i firmy v Evropě více peněz na investice a útratu, což povede do roku 2030 ke vzniku nejméně 500 000 nových pracovních míst.

MÝTUS 4: VYPADAJÍ NUDNĚ

Elektrická auta mohou vypadat jakkoli. Mohou být usedlá, mohou být dynamická, dramatická, veselá či futuristická. Designérům dávají elektromobily mnohem širší možnosti tvarování díky tomu, že baterie jsou v podlaze a vůz nepotřebuje tradiční motorový prostor. Proto mohou elektromobily vypadat klasicky, jako například CITIGOe iV, jehož proměna v elektromobil nijak neomezila jeho vnitřní prostor a praktičnost, ale i dynamicky, jako studie VISION iV, která je předobrazem sériového SUV ŠKODA ENYAQ iV.

Nové možnosti uspořádání vozu pak dovolují i tvorbu atraktivnějších interiérů. Elektromobily na platformě MEB poskytují více vnitřního prostoru než běžná stejně velká auta a typicky mají moderní pojetí palubní desky.

MÝTUS 5: ELEKTROMOBILY OHROŽUJÍ CHODCE

Ze své podstaty jsou elektromobily velmi tiché automobily a na konstruktéry to klade extra nároky: jelikož do interiéru neproniká hluk (spalovacího) motoru, musí například věnovat větší pozornost odhlučnění ostatních zdrojů zvuku.

Tichá jízda ale představuje potenciální nebezpečí pro chodce, i to ale automobilky a evropská legislativa řeší. Pravidla například stanovují, že elektromobily mají do rychlosti 20 km/h a při couvání vydávat zvuk, který chodce na přítomnost vozu upozorní. Automobilky pak často tento limit posunují až na hranici 30 km/h. Při vyšších rychlostech začínají vně vozu převládat jiné zdroje hluku, například odvalující se pneumatiky, a jedoucí auto je tak slyšet.