Počty aut na elektřinu rostou

Centrální registr vozidel letos do října evidoval 211 045 nově registrovaných osobních aut. Meziročně to bylo o 7,2 procenta méně. I přes tento celkový pokles se ale ve statistice objevila rekordní zvýšení, a to ve vozovém parku s elektromobily.

„Z pohledu registrací osobních plug-in hybridních vozidel máme za sebou rekordní měsíc. V říjnu bylo registrováno celkem 69 vozidel s plug-in hybridním pohonem,“ říká Ing. Jindřich Frič, Ph.D., ředitel Centra dopravního výzkumu

Nejvíce osobních plug-in hybridů, tedy hybridů s možností dobíjení ze zásuvky, registrovala za prvních deset měsíců letoška s 58 vozy automobilka Hyundai. O jeden méně evidovalo BMW a třetí následovalo Volvo s 54 auty.

Celkem řidiči v Česku do října registrovali rekordních 327 osobních plug-in hybridů, což představuje meziroční nárůst o 30,8 procenta. Ale i samotný předešlý měsíc zaznamenal historický mezník.

Čistokrevných elektromobilů registr v říjnu zaevidoval meziročně o jeden nově registrovaný vůz méně, celkových 649 registrací za prvních deset měsíců však s nárůstem o 21,8 procenta znamená opět historicky nejvyšší počet. Nejvíce registrací šlo za Nissanem (136), následoval Hyundai (107), Tesla (104) a Volkswagen (103).

Z hlediska paliv kraluje benzin s podílem 69,9 procenta, dieselové motory však stále ztrácejí, na naftu jezdí 27,35 procenta nových vozů. Přitom ještě loni za prvních deset měsíců poháněl diesel více než 30 procent všech nových vozů.