Stellantis chystá soupeře pro Dacii Spring

Stellantis má dobrou zprávu pro zákazníky, kteří chtějí přejít na vozidla s elektrickým pohonem, ale nemohou najít modely v jejich cenovém rozpětí.

Francouzsko-italsko-americký automobilový konglomerát oznámil, že plánuje přidat do své řady druhý cenově dostupný bateriový elektrický vůz, který bude konkurovat Renaultu a čínským automobilkám, zejména v Evropě. Nový EV bude jednoduchý model inspirovaný Fiatem Panda, který bude mít cenovku nižší než 25 000 eur.

Vedení uvedlo, že nový Fiat EV základní úrovně bude představen v červenci 2024, aby převzal Dacia Spring od Renaultu. Základní elektromobil Fiat se pravděpodobně inspiruje konceptem Centoventi představeným v roce 2019.

Mateřská společnost Fiatu již dříve oznámila plány na zahájení prodeje plně elektrického městského vozu Citroën začátkem příštího roku. Malé EV od francouzské značky by také mělo cenu pod 25 000 eur a nabízelo by dojezd přes 300 kilometrů.

Tento model se bude jmenovat Citroën e-C3 a bude se vyrábět na Slovensku, což Stellantisu umožní udržet nízké náklady a lépe konkurovat modelu Dacia Spring, který se vyrábí v Číně pro nízkonákladovou značku Dacia Renault. Citroën e-C3 by měl konkurovat i chystanému Renaultu 5, který se bude vyrábět ve Francii.

Vzhledem k tomu, že společnost Stellantis je známá praxí sdílení platforem vozidel napříč svými mnoha značkami za účelem snížení nákladů, očekává se, že nové základní elektromobily od značek Fiat a Citroën budou sdílet komponenty také. Olivier Francois uvedl, že „je velmi pravděpodobné, že dojde k synergiím“ s platformou používanou pro nový Citroën e-C3.

Oznámení Stellantis přichází v době, kdy se zvyšuje tlak na výrobce automobilů, aby dodávaly cenově dostupné elektromobily, zejména v Evropě, kde jsou čínské značky v ofenzívě. Výrobci automobilů také bojují o udržení kupujících z masového trhu, kterým inflace snížila jejich kupní sílu.

Generální ředitel společnosti Stellantis Carlos Tavares minulý měsíc varoval, že cena střední třídy bude z trhu EV odstraněna, pokud automobilky nebudou schopny absorbovat dodatečné výrobní náklady, které požadují. Výkonný ředitel uvedl, že výhodná cena cenově dostupných elektromobilů je „kolem 25 000 dolarů“.