Stellantis je nyní schopen vyměnit baterie do pěti minut

Automobilový gigant Stellantis – který vlastní ne méně než 14 automobilových značek, se spojil s kalifornským startupem Ample, aby uvedl na trh flotilu městských vozů, u kterých je možné vyměnit vysokonapěťové baterie asi za pět minut.

Díky partnerství bude 100 elektromobilů Fiat 500e EV, které fungují v rámci služby sdílení automobilů Free2move od Stellantis, dovybaveno modulárními bateriemi Ample, které lze následně vyměňovat modul po modulu na výměnných stanicích start-upu.

Počáteční program bude spuštěn v Madridu ve Španělsku v roce 2024, kde již Ample působí. Kromě toho obě společnosti ve společném prohlášení uvedly, že pracují na integraci této technologie do více vozidel Stellantis.

„Partnerství se společností Ample je dalším příkladem toho, jak Stellantis prozkoumává všechny cesty, které našim zákazníkům s elektrickými vozidly umožňují svobodu mobility,“ řekl Ricardo Stamatti, Senior Vice President, Charging & Energy Business Unit Stellantis.

„Kromě dalších projektů, na které se zaměřujeme, má řešení Ample Modular Battery Swapping příležitost nabídnout našim zákazníkům vyšší energetickou účinnost, vynikající výkon a nižší dojezd. Těšíme se na provedení počátečního programu s naším hvězdným Fiatem 500e,“ dodal Stamatti.

Skvělá věc na modulárních bateriích Ample je, že je lze individuálně vyměňovat podle potřeb řidiče a technologie umožňuje měnit počet modulů od jedné výměny k druhé. Zákazník může například potřebovat pouze 20 kilowatthodin baterie na jeden den jízdy po městě, ale pak může být instalována větší kapacita pro delší jízdy o víkendu.

„V Ample věříme v důležitost zpřístupnění elektrických vozidel všem bez kompromisů, což je jediný způsob, jak významně ovlivníme snižování emisí skleníkových plynů. Ambiciózní cíle společnosti Stellantis v oblasti elektrifikace, její řada elektrických vozidel a odhodlání jejího vedení dělají ze Stellantis perfektního partnera při dosahování našich cílů,“ řekl Khaled Hassounah, generální ředitel společnosti Ample.

„Kombinace nabídky působivých elektrických vozidel, která se také mohou plně nabít za méně než pět minut, pomůže odstranit zbývající překážky pro přijetí elektrických vozidel. Těšíme se na spolupráci se Stellantis na nasazení našeho společného řešení napříč komunitami po celém světě.”