Tata odhalila extrémně levný elektromobil

Elektromobily jsou obvykle dražší než ekvivalentní auto se spalovacím motorem, ale dnes je možné vyrobit velmi levný elektromobil. Tata Motors přidává jeden motor na seznam extrémně dostupných EV se svým novým malým hatchbackem Tiago EV, který lze v Indii pořídit již od 220 000 korun.

To je stále asi o 50 000 korun dražší než městský vůz Tiago spalující benzín, ale nová varianta EV je stále pozoruhodně dostupná pro skutečné auto. Berte to jako podobné auto jako Dacia Spring EV, které je podstatně dražší, i když má velmi podobné specifikace.

Pro Tiago EV jsou v nabídce dvě sady baterií: základní sada 19 kWh, která vozidlu poskytne dojezd 250 km, a volitelná sada 24 kWh, která ujede až 315 km na jedno nabití. Odhadovaný dojezd je vypočítán pro (modifikovaný indický jízdní cyklus (MIDC), o kterém je známo, že je méně přesný při předpovídání skutečného dojezdu ve srovnání s testovacím cyklem WLTP).

S menší baterií má Tiago EV také méně výkonný motor s výkonem 60 koní a točivým momentem 110 Nm. Model s dlouhým dojezdem má výkonnější motor o výkonu 74 koní, který má také o něco větší točivý moment na 114 Nm.

Standardní sazba nabíjení pro oba je 3,3 kW, i když za příplatek můžete získat vylepšenou 7,2 kW palubní nabíječku. Tata uvedla, že Tata Tiago EV bude podporovat rychlé nabíjení, ale neuvedla skutečný výkon, pouze uvádí, že dojezd na 110 km lze přidat za 30 minut.

Nejvyšší úroveň výbavy XZ+ Tech Lux, která má všechny dostupné možnosti, začíná pod 300 000 korun. Dodává se s vychytávkami, jako je jednozónová automatická klimatizace, stěrače s dešťovým senzorem a automatické světlomety, stejně jako tempomat, zadní parkovací senzory a kamera. A protože se jedná o elektromobil, přichází s nastavitelným vícerežimovým regenerativním brzděním.

Tata Motors začne přijímat objednávky na Tiago EV 1. října a začne dodávat vozidlo počínaje lednem 2023. Během úvodní prezentace bylo oznámeno, že tyto ceny jsou pouze pro prvních 10 000 zákazníků a že po těchto slotech budou naplněné vozidlo bude o něco dražší.