Todt ani jezdci nejsou spokojeni s kolizí termínů závodů formule E a WEC

V pátek byl zveřejněn provizorní kalendář pro sezonu 2019/20. Nejen, že jsou závody rozstrkané po celém kontinentě tak, že budou muset týmy a jezdci absolvovat dlouhé cesty, ale také dojde k několika kolizím termínů s jinými závodními sériemi, a to znepokojuje jak jezdce, tak i prezidenta Mezinárodní automobilové federace Jeana Todta.

Provizorní kalendář pro sezonu 2019/20 bez Švýcarska a se dvěma závody v Číně

Hned druhý podnik sezony formule E se bude konat paralelně s vytrvalostním závodem v Bahrajnu. Dalším takovým termínem je 21. březen 2019, kdy se kříží ePrix v Číně se závodem WEC v Sebringu, a 3. května se pojede jak premiérová ePrix Soulu, tak i 6 hodin Spa-Francorchamps.

“To nás přivádí do nepěkné situace a přál bych si, aby našli nějaké řešení. Je to opravdu frustrující,” rozčiluje se Sam Bird, kterého se to dotkne, jelikož má angažmá jak ve WEC, tak i ve formuli E. “Minimálně jeden z mých šéfů s tím nebude vůbec spokojený, což zcela chápu. Pro nás jezdce je to opravdu náročné.”

Ve stejné pozici se nachází také André Lotterer. Pilot Techeetahu má však jasno v tom, čemu dá přednost, ačkoliv se bude jednat o opravdu těžké rozhodování: “Když bude hodně paralelních termínů, pak se budu muset rozhodnout pro formuli E, protože momentálně to představuje větší výzvu. Už jsme to viděli tento rok, když jsem se namísto Sebringu rozhodl pro simulátor (před ePrix Paříže).”

Poměrně nešťastně poskládaný kalendář znepokojuje také Jeana Todta: “Asi došlo ohledně kalendářů k nějakým nedorozuměním a problémům. Máme 52 víkendů v roce a jen určitý počet závodů, proto je to poněkud nešťastné, že se termíny některých sérií překrývají.”

Speciální komise selhala

V roce 2017 založila FIA speciální komisi, která se zabývá právě tvorbou kalendářů a má na starosti, aby docházelo co nejméně ke křížení termínů. Tentokrát to však nevyšlo.

Nicméně Francouz zdůrazňuje, že tato komise nemá vůbec jednoduchou úlohu, neboť nikdy nemůže uspokojit všechny. “Ale pokud mají možnost ještě něco vylepšit, ať to udělají. Už jsem svým lidem nařídil, aby zkontrolovali, jestli dokážou najít nějaké řešení. Ale problémy tu budou vždycky. Jsem jen trochu nešťastný z toho, že se tato komise nesešla a o problému neinformovala dříve. Ale nikdy není příliš pozdě se ještě o něco pokusit. Samozřejmě, že někteří jezdci mají zájem nastoupit v obou sériích.”