Vlak továrny Tesla Gigafactory Berlín se dává do provozu a jezdí na naftu

Tesla zahájila vlakovou kyvadlovou dopravu v Gigafactory Berlin v Německu, díky čemuž je tato lokalita první, která zaměstnancům nabízí přístup po železnici.

V příspěvku na X (dříve Twitter) Tesla Europe oznámila inauguraci linky a poznamenala, že „Giga Berlin má nyní svůj vlastní vlakový raketoplán, schopný přepravit 400 lidí na jízdu“.

Oznámení doprovázelo krátké video prvního vlaku přijíždějícího brzy ráno do nového nádraží Tesla v areálu továrny. Krátké video také poskytuje pohled na vlakové nástupiště elektrárny, které obsahuje přístřešek pokrytý solárními panely.

Video sdílené na stejné sociální síti zaměstnancem Tesly Romainem Hedouinem zachytilo uvolněnou atmosféru v „Giga Train“, ve kterém během jízdy hrál DJ hudbu. Podle tweetu byl DJ Romainovým manažerem, dalším zaměstnancem Tesly.

Při pohledu na video je jasné, že linka vlakové kyvadlové dopravy není elektrifikována a uživatelé X si toho evidentně všimli. Jeden z nich identifikoval vlak jako Bombardier Talent, který je vybaven dieselovým motorem, který generuje hnací výkon.

To je spíše ironické pro továrnu, která vyrábí plně elektrická vozidla, jak zdůraznilo mnoho komentujících. Na obranu Tesly, společnost EV nevlastní vlak, který provozuje NEB (Die Niederbarnimer Eisenbahn). Tesla však vlastní železniční tratě, které získala od německé regionální železniční skupiny DRE v lednu 2022.

Tesla dříve německým médiím řekla, že vlak bude od pondělí do pátku dojíždět přibližně 60krát denně – každých 40 minut – a při každé změně směny přiveze přes 1500 lidí přímo do zařízení.

Esther Kokkelmans na platformě X: „The @tesla shuttle train I posted about recently is up and running at Giga4 Berlin, Brandenburg 🚇 Starting today the train will travel 60 times per day from Monday-Friday and will transport 1500 employees on a daily basis at no cost. Awesome new development at Giga4! And… https://t.co/UQL6JZnTYy“ / X (twitter.com)

Mezi nádražím Fangschleuse a areálem továrny v Grünheide vlak přepravuje zdarma zaměstnance i občany Giga Berlin.

Nová kyvadlová doprava nahrazuje současnou autobusovou dopravu, která převáží pracovníky mezi vlakovým nádražím Erkner a Gigafactory Berlin. Tesla uvedla, že vlak pomůže snížit úroveň dopravních zácp v oblasti.