Audi e-tron S Sportback vypustilo solární stratosférické letadlo

První novozélandské elektrické stratosférické letadlo se solárním pohonem bylo vypuštěno pomocí Audi e-tron S Sportback.

„Kea Atmos Mk1“ od Kea Aerospace je navržen tak, aby shromažďoval vzdušná data s vysokým rozlišením pro sledování počasí, zdraví stromů a znečištění, mimo jiné zemědělské využití.

Kea Aerospace staví a létá s elektrickými letadly, aby sbírala poznatky a data pro zlepšení života na Zemi.

Kea Atmos je napájen solární energií s nulovými emisemi a je dokonalým nástrojem pro výzkum klimatických změn. Společnost si představuje, že její solární Kea Atmos poskytne úplný obraz potřebný k monitorování země, vodních cest a pobřeží, aby je ochránil do budoucna.

Kea Atmos Mk1 je letadlo bez posádky s rozpětím křídel 12,5 metru a může létat výše než většina komerčních dopravních letadel ve výšce až 50 000 stop po dobu až 16 hodin a váží méně než 40 kg.

Kea Atmos Mk1 Takeoff & Landing – YouTube

Komerční letadla obecně operují ve výškách mezi 33 000 a 42 000 ft, zatímco letadla na solární pohon Kea mohou operovat nad počasím a tryskovým proudem.

Mezitím, s družicemi, které obvykle fungují nejméně 20krát dále od Země, může Kea Atmos pořídit 20krát lepší snímky s podobnou kamerou.

Kea testuje elektrické prototypy již několik let. První (X1) byl v prosinci 2021 a létal 14 hodin bez mezipřistání. Poté, v únoru 2022, společnost dosáhla 36hodinového letu se svým prototypem X10.

Společnost říká, že budoucí verze letadla na solární pohon odemknou vyšší nadmořské výšky nepřetržitým letem po několik měsíců.