Audi má zájem koupit platformu od čínské konkurence

Audi údajně poprvé zvažuje nákup platformy elektrického vozidla od jednoho ze svých čínských konkurentů. Údajným důvodem je skutečnost, že platforma Scalable Systems Platform (SSP) mateřské společnosti Volkswagen Group je zpožděna a Audi si nemůže dovolit čekat.

Německá publikace Automobilwoche s odvoláním na „firemní kruhy“ uvedla, že Audi chce být rychlejší ve vývoji elektromobilů, a proto nyní zvažuje koupi platformy od čínského rivala.

Podle nejmenovaných zdrojů citovaných Automobilwoche již Audi jedná s několika výrobci. Německá prémiová značka nutně potřebuje platformu pro elektromobily k uvedení nových modelů v Číně, protože platforma SSP je zpožděna.

Nová elektrická vlajková loď Volkswagenu Project Trinity, která bude prvním modelem podporovaným SSP, se neočekává dříve než v roce 2029 – některé zprávy dokonce hovoří o roce 2030 – což znamená, že první model Audi založený na SSP je ještě daleko. Podle původního plánu koncernu Volkswagen měl Project Trinity debutovat v roce 2026.

Vzhledem k tomu, že Audi musí i nadále dodávat nová elektrická vozidla, aby zůstala relevantní na vysoce konkurenčním čínském trhu, bylo údajně přijato rozhodnutí o koupi externí platformy pro elektromobily, i když automobilka na dotaz Automobilwoche uvedla, že o plánech nemá žádné oficiální informace.

Audi v současné době nabízí v Číně dva modely založené na MEB, Q4 e-tron a Q5 e-tron, přičemž druhý jmenovaný je přeznačeným elektrickým SUV Volkswagen ID.6 X. Oba modely jsou vyráběny v závodě v Antingu.

Audi a její partner FAW ve společném podniku budují v Číně závod na elektromobily, který bude od konce roku 2024 vyrábět modely založené na Premium Platform Electric (PPE). Mezi modely založené na této platformě patří Audi A6 e-tron a Q6 e-tron .

Zatímco PPE přináší další vývoj ve srovnání s MEB, jako je systémové napětí 800 voltů, Audi potřebuje architekturu SSP, aby udělalo další velký skok v autonomním řízení, softwaru a výrobě.

Zpráva nezmiňuje, se kterými čínskými výrobci automobilů Audi v současné době jedná, ale existuje několik silných kandidátů, včetně Geely a Foxconn.