Bude ePrix Saúdské Arábie 2020 pod umělým osvětlením?

Pořadatelé ePrix Saudské Arábie si pohrávají s myšlenkou uspořádat v Rijádu noční závod. Nízký počet diváků listopadového závodního víkendu v tamních ulicích tento nápad ještě umocnil. Evropští fanoušci si museli na tréninky a kvalifikace přivstat, neboť se konaly v brzkých ranních hodinách.

O závodu pod umělým osvětlením se uvažovalo již tento rok, jenže pořadatelé nebyli schopni zařídit osvětlení z udržitelné energie. Ovšem příští rok už by mohl být noční závod zrealizován.

“Už jsme našli řešení, jak zabezpečit 60 až 70 procent udržitelné energie, ale chceme sto procent. Proto potřebujeme trochu času. Musíte si uvědomit, že je to dočasný okruh, který se staví dva týdny před závodem a o pět dní později jsou z toho opět bězné ulice,” popisuje pro e-racing365.com Carlo Boutagy, jehož firma CBX ePrix Saúdské Arábie propaguje. “Takže když chceme uspořádat noční závod, musíme zvládnout dvě věci: Musí to být dočasné a udržitelné. Je to něco zcela odlišného než u závodních tratí v Bahrajnu nebo Abú Dhabí.”

Extrémně malá návštěvnost a velké mezery mezi hlavním a doprovodným programem

Pořadatelé si od nočního závodu slibují vyšší počet diváků na trati, neboť při úvodním závodu byla na tribunách necelá tisícovka fanoušků. Kvůli malému počtu lidí byla v pátek dokonce zrušena autogramiáda jezdců a do e-village fanoušci zamířili až večer, když se tam konaly koncerty. Nešťastně byl poskládán i celý program, neboť mezi hlavním a doprovodným programem byly obrovské pauzy.

“V pátek jsme měli na místě dobrých 37 000 lidí, ale většina přišla terpve po 18. hodině. Také jsme si všimli, že mezera mezi oběma eventy byla poměrně dlouhá. Koncerty následovaly až čtyři hodiny po konci závodu. V pátek jsme s tím měli problém,” zkonstatoval Boutagy.

“Pátek je pro nás takřka to, co pro Evropany neděle, je to rodinný den. Nejdřív se obědvá a pak se chodíme modlit. Před 15. a 16. hodinou tak nikdo nevychází z domu. Na příští rok máme plán, o kterém už jednáme a určitě to chceme vyřešit.”