Cupra Born VZ je další nový “hot hatch”

Cupra, která se v roce 2018 odštěpila od značky SEAT skupiny Volkswagen, představuje svůj první elektrický výkonný vůz. Sportovní derivát vychází z kompaktního modelu Born a má příponu „VZ“, což je zkratka pro „veloz“ – španělsky „rychlý“. Vůbec první elektromobil značky dostane zdravé zvýšení výkonu a další vylepšení.

Elektrický hot hatch s pohonem zadních kol využívá modernizovaný motor s výkonem 322 koní a masivním okamžitým točivým momentem 545 Newtonmetrů. Tyto údaje o výkonu představují obrovský nárůst o 94 koní a 235 Nm oproti předchozí nejvýkonnější variantě Cupra Born. Maximální rychlost se zvýšila o 40 km/h na 200 km/h.

Born VZ má víc než mohutnější elektromotor, protože Cupra mu dává také pár exkluzivních 20palcových kol, včetně kované sady s výkonnými pneumatikami. Chladnější alternativa k problémové značce SEAT zvýšila čistou kapacitu baterie o 2 kWh na 79 kWh při odhadovaném dojezdu 335 mil (570 kilometrů). Řízení je ostřejší a odpružení má další vylepšení pro lepší ovladatelnost, zatímco brzdy působí příměji než dříve.

Pokud jde o styl, Cupra nabízí nový Born VZ v této barvě Dark Forest nebo si jej můžete pořídit v Midnight Black. Nově přidané logo „VZ“ na víku zavazadlového prostoru má tmavě chromovaný vzhled, který odráží nápis „Cupra“. Uvnitř dostane dvojici sedadel přitahujících tělo, která nejsou sdílena s nižšími modely. Tato skořepinová sedadla jsou však již k dispozici v některých výkonných vozech se spalovacím motorem, včetně Formentoru VZ5 s jeho řadovým motorem zapůjčeným od Audi.

Born VZ se v Evropě začne prodávat ve třetím čtvrtletí roku. Také v roce 2024 bychom se měli dočkat jeho ekvivalentní verze Volkswagen, ID.3 GTX.