Extreme E je neuvěřitelně skvělou podívanou. První závod vyhrál Rosbergův tým

Nová elektrická série Extreme E, která se snaží dělat osvětu ohledně klimatických změn, má za sebou první závod v Sadské Arábii. Celý koncept je jedinečný i ve způsobu, jakým funguje, protože se v podstatě poprvé postavily bok po boku “Dakarské speciály”. Nutno říct, že jsou reakce ze všech stran pozitivní!

Všechno začalo kvalifikacemi během pátečního dopoledne. Kvalifikační pokusy se sčítají ze dvou dnů, přičemž jedno měřené kolo zajede muž v posádce, následuje “Switch” zóna, kde se řidič vymění se ženou závodnicí. Žena pak dokončí kvalifikaci. Celkové časy tak byly přibližně deset minut. To samé se pak v sobotu opakovalo v opačném pořadí.

Aby akce a dramat nebylo málo, měli možnost vidět hned dvě ošklivé nehody. Při rychlém pokusu skončil v “kolostřešní” kombinaci Stephane Sarrazin z týmu Veloce. Týmová kolegyně Chadwick se tak vůbec nesvezla. Dalším, a navíc ještě daleko ošklivějším kotrmelcem, skončila nehoda Claudie Hürtgen z týmu ABT Cupra XE. Kolega a šampion z DTM, Mattias Ekström předával vůz v šanci na celkové prvenství, ale Němka bohužel zničila veškeré naděje. Naštěstí se ani Sarrazinovi, ani Hürtgen nic nestalo.

Pole position získal tým pilota formule 1 Lewise Hamiltona, který má názvem Team X44. Druhá skončila ACCIONA Carlose Sainze a třetí byl tým Nica Rosberga.

Pro nedělní závod si jezdci losovali pozice, přičemž startovalo nejrychlejších šest vozů z kvalifikace, vždy po třech vedle sebe, na dvě rozjížďky. Tu první po neuvěřitelně strhujícím startu vyhráli trochu překvapivě Johan Kristoffersson a Molly Taylor z Rosbergova týmu, přestože se původně kvalifikovali jako třetí. Druhá rozjížďka patřila týmu Andretti United, kde Timmy Hansen po dobrém startu dostal ODDYSEY21 do vedení. Týmová kolegyně Catie Munnings pak už jen vůz dovezla bezpečně do cíle.

Na řadu přišlo historicky první velké finále, kde se proti sobě postavil tým Nica Rosberga, Lewise Hamiltona a Zaka Browna. Z prvního semifinále postoupily totiž první dva vozy, zatímco ze druhého pouze jeden, kterým byl Andretti United. Fanoušci formule 1 tak měli na roštu tři hodně známá jména.

Start se nejlépe povedl Hansenovi od Andrettiho, ale nakonec se do vedení dostal Johan Kristoffersson. Rosbergův tým neztratil pozici ani po střídání jezdců, a tak Molly Taylor společně se šampionem Rally Crossu, dokázala získat první vítězství v Extreme E. Druhý dokončil tým Andretti United s Hansenem a Munnings, až třetí skončil Loeb a Guttierez.

 

  1. Rosberg X Racing (Johan Kristoffersson / Molly Taylor) 35 bodů
  2. X44 (Sébastien Loeb / Cristina Gutiérrez) 30 bodů
  3. Andretti United (Timmy Hansen / Catie Munnings) 28 bodů
  4. ACCIONA | Sainz XE Team (Carlos Sainz / Laia Sanz) 26 bodů
  5. Hispano Suiza XITE Energy Team (Oliver Bennett / Christine Giampaoli Zonca) 20 bodů
  6. JBXE (Jenson Button / Mikaela Åhlin-Kottulinsky) 17 bodů
  7. ABT Cupra XE (Mattias Ekström / Claudia Hürtgen) 13 bodů
  8. Segi TV Chip Ganassi Racing (Kyle LeDuc / Sara Price) 12 bodů
  9. Veloce Racing (Stéphane Sarrazin / Jamie Chadwick) 8 bodů