Fiat plánuje po roce 2027 prodávat jen elektromobily

Fiat je nejnovější automobilkou, která oznámila, že se chce zbavit své řady vozidel spalujících palivo v Evropě, a stanovila si velmi ambiciózní cíl, kdy toho chce dosáhnout – za pouhých pět let, v roce 2027.

Společnost Stellantis, nyní šestý největší výrobce automobilů na světě, oznámila, že v roce 2022 nebo 2023 uvede na trh nový EV s odznakem Fiat, čímž se počet osobních aut na elektrický pohon v její řadě zvýší na 2 – dosud nepojmenovaný model a 500e. V rámci celé skupiny je aktuálně v nabídce celkem 19 elektromobilů a pro všechny značky pod její deštníkem existují další plány elektrifikace.

Nový Fiat EV je velmi pravděpodobně produkční verzí studie Centoventi, konceptu stylového městského crossoveru, který debutoval na ženevském autosalonu v roce 2019. Je to docela kompaktní vozidlo, které měří přibližně 3,68 metru na délku a nejlépe jej popsat jako futuristický ekvivalent dnešního modelu Panda na baterie.

V době odhalení Centoventi bylo uvedeno, že představuje náhled na příští generaci Pandy, takže bychom mohli spekulovat, že Panda bude znovuzrozena plně elektrická, až dorazí nový model. Mohli bychom to rozšířit ještě dále a navrhnout, že elektrická Panda bude s největší pravděpodobností jezdit na platformě Stellantis, STLA Small, což je v podstatě evoluce platformy PSA EMP1 (která je základem celé řady modelů ICE a EV, včetně Peugeotu e-208).

Na to, co Stellantis pro Fiat naplánoval po uvedení elektrické Pandy, si budeme muset počkat. Neoznámilo, kolik modelů bude tvořit plně elektrickou řadu Fiat 2027