Honda do roku 2030 představí 30 nových elektromobilů

Specialitou a vlajkovým modelem jsou elektrické sportovní vozy; ten druhý má podobné proporce jako supersportovní vůz NSX.

Honda se zavázala investovat přibližně 40 miliard dolarů během příštích 10 let do elektrifikace a softwaru s cílem nabídnout do roku 2030 30 celosvětově vyrobených plně elektrických vozidel v ročním objemu 2 miliony kusů.

Ambiciózní cíle oznámil generální ředitel Honda Motor Toshihiro Mibe během tiskové konference v globální centrále společnosti v Tokiu.

Výkonný ředitel uvedl, že Honda přesune své podnikání od jednorázových prodejů hardwaru k opakovaným prodejům služeb, které kombinují hardware a software. To bude možné od roku 2026 díky platformě e:Architecture určené pro elektromobily.

Honda bude prosazovat mnohostranný přístup k dosažení svého cíle mít do roku 2040 celou řadu bez benzínu. Na jedné straně bude společnost v blízké budoucnosti spolupracovat s partnery na dosažení rozsahu a snížení nákladů – viz partnerství s GM v Severní Amerika; na druhé straně bude dlouhodobě vyvíjet vlastní vnitropodnikové technologie.

Honda například ve stopách Nissanu říká, že postaví demonstrační linku na výrobu polovodičových baterií s cílem zahájit předváděcí výrobu na jaře 2024 a uvést na trh lehčí, energeticky husté baterie.

Dokud se tak nestane, bude Honda nadále odebírat baterie Ultium od GM a prozkoumat další společné podniky pro výrobu baterií v Severní Americe. Automobilka naváže partnerství s CATL v Číně a s Envision AESC v Japonsku, kde plánuje nabízet novou řadu mini EV.

Prostřednictvím aliance s GM hodlá Honda v roce 2027 představit cenově dostupné elektromobily s cenou a dojezdem, které budou stejně konkurenceschopné jako vozy na benzínový pohon, počínaje Severní Amerikou.

Honda říká, že její modely, které budou celosvětově dostupné do roku 2030, budou zahrnovat celou řadu od mini EV pro komerční využití po modely vlajkové třídy s plánovanou celkovou roční produkcí více než 2 miliony kusů.

Na podporu tohoto ambiciózního výrobního cíle plánuje Honda postavit dva vyhrazené plány pro elektromobily v Číně (v Guangzhou a Wuhanu) a samostatnou výrobní linku pro elektromobily v Severní Americe.