Nový italský zákon vybízí ke koupi elektromobilu a vysokou daní znevýhodňuje konvenční automobily

Italská vláda v novém vydání rozpočtu počítá s podporou občanů na nákup vozidel s čistým pohonem. Na druhou stranu chce zavedením vysoké daně výrazně znevýhodnit ty, co přemýšlejí nad klasickými auty se spalovacími motory. Některé z vládních stran nesouhlasí a proces vrátily do stavu vyjednávání.

Rozpočtový výbor dolní komory italského parlamentu minulý týden schválil změnu rozpočtu na rok 2019. Jeden z dodatků počítá s finančními bonusy až do výše 6 tisíc euro pro občany, kteří se rozhodnou zakoupit nový automobil s některým z alternativních pohonů. Může jít o elektřinu, hybridní nebo plynový pohon.

Návrh ale počítá i se zvýšením daně za pořízení benzinových nebo naftových vozidel až na 3 tisíce euro. Ne všechny vládnoucí strany proto souhlasí se zavedením zákona, který by tímto způsobem znevýhodňoval automobily s konvenčními typy pohonů.

Zástupcům těchto stran se podařilo vrátit záležitost do stavu vyjednávání s cílem vytvořit pozměňovací návrh zákona. Diskuze budou vedeny se sdruženími spotřebitelů, odbory a výrobci automobilů. Finální podoba rozpočtu by měla být schválena před koncem roku.

Prodeje aut s jinými než spalovacími motory v listopadu v Itálii tvořily pouhých 7 procent z celkových prodejních výsledků. Záměrem je tedy jednoznačně podpořit růst v tomto sektoru. Jenomže…

Celá záležitost kolem italského rozpočtu budí velké mezinárodní vášně, neboť podle členských zemí eurozóny, je v rozporu s pravidly Evropské unie. A to především proto, že se nezasazuje o snižování obrovského dluhu země.

Napsat komentář