Renault prezentuje koncept autonomního elektromobilu MORPHOZ

Francouzská automobilka Renault odhalila nový elektromobil, který by měl být z části autonomní.

Renault je největším evropským prodejcem elektromobilů, konkrétně se jedná o jeho model Zoe. Výrobce tak pokračuje ve svých snahách a představuje novou studii. Koncept MORPHOZ ukazuje směr, kterým by se chtěl Renault v následujících letech vydat.

Na MORPHOZU je pozoruhodné sledovat variace provedení. Renault nabízí menší variantu City, ale také větší s názvem Travel pro delší cestování okolo 400 kilometrů. Základní verze Travelu má kapacitu 90 kW, ale s přídavnou baterií nabízí až 160 kW. Výrobce přichází s Travel Extender baterií, díky které může vůz ujet až 700 kilometrů.

Kromě elektrického pohonu přichází autonomní funkce třetího stupně, kdy člověk musí pro jistotu sedět na pozici řidiče, ale například na dálnici se řízení věnovat nemusí. Sedačky pro spolujezdce jsou otočné, takže kromě řidiče mohou ostatní cestující sedět naproti sobě a konverzovat.

MORPHOZ se nebude startovat klíčkem ani dálkovým ovládáním, ale pomocí aplikace ve smartphonu. Podle Renaultu má tento způsob zjednodušit předávání vozidla, jelikož druhá osoba bude potřebovat pouze kód.

Francouzský výrobce tak jasně ukázal, jakým směrem se bude osobní doprava směřovat v následujících letech. Cílem Renaultu je postupný přechod na elektrickou energii.