Podle Hamiltona se z F1 stane “FE1”

Pilot formule 1 Lewis Hamilton netají svoji náklonnost k stále populárnější sérii formule E, ve které by si dokázal představit svoji budoucnost. Dokonce si myslí, že jednoho dne se tyto dvě série spojí.

Ačkoliv byl Mercedes jistým způsobem ve formuli E již minulý rok, zkušenosti sbírali skrze “předskokana” HWA, tak až letos debutovali coby tovární tým. Šestinásobný mistr světa formule 1 prozradil, že by mohl po skončení kariéry v královně motorsportu zamířit právě do formule E.

Lewis Hamilton uvažuje nad přesunem do FE, kterou označil za budoucnost

Také se začalo diskutovat o možné fúzi těchto dvou seriálů. Zatímco dvojnásobný šampion formule E Jean Eric Vergne by byl pro fúzi, šéf F1 Case Carey tuto možnost vyvrací.

Formule 1 se však dělá všechno pro to, být co nejekologičtější. Proto se v roce 2014 přešlo na hybridní šestiválcové turbomotory. Podle Hamiltona by měla F1 vice stavět na inovativní technologii motorů a vyzývá vedení, aby si vzali příklad z formule E.

“Z formule 1 se stane ‘FE1’.”

“Už příští rok uvidíte trochu odlišné auto,” odkazuje Brit na technologické novinky upřednostňující aerodynamiku. “Byl jsem v továrně a vím, na jakých motorech pracují. Pracují na menších agregátech. Přešli jsme z osmiválců a nyní spotřebujeme méně paliva. Vývoj, který se v budoucnu chystá, bude opravdu zajímavý.”

Stejně jako Vergne i Hamilton by si dokázal představit “zelektrizování” formule 1. “Pokud se v určitém stádiu z formule 1 stane “FE1″, pravděpodobně se tak nestane v mé kariéře – ale myslím si, že to je opravdu jasná budoucnost.”

Přechod z osmiválcových motorů na šestiválcové podporoval rovněž Mercedes, který je od té doby k neporažení. Své zaměření na elektrické technologie pak potvrdil vstupem do formule E.

“Ve formuli 1 je to o času na kolo, ale dnešní formule je o efektivnosti. Proto byl v posledních letech Mercedes o krok na před. Vzali jsme vývoj motoru, baterie a obnovy energie velmi vážně,” uvedl šéf Mercedesu Toto Wolff, jehož slova cituje portál The Race.

Mateřská společnost Mercedesu Daimler chce do roku 2030 omezit výrobu automobilů se spalovacími motory, zaměřit se na produkci plug-in hybridů a aut “do zásuvky” a být uhlíkově neutrální. Hamilton připomíná, že právě stuttgartská automobilka je jakýmsi průkopníkem.

“Je to perfektní testovací měřítko pro popohnání technologie a vývoje. Je to ta nejlepší laboratoř, kterou můžete mít. Podle mě jsme sehráli důležitou roli v tom, co vidíte v dnešních autech a v technologii, kterou teď využívá formule E. Opravdu jsme byli a stále jsme v čele prosazování této technologie. Jakmile budeme dále vyvíjet tuto technologii a zlepšovat ji, zlepší se to i u silničních vozidel.”