Snový debut Mercedesu: Z Rijádu odjel se dvěma pódii jako lídr šampionátu

Pravděpodobně nikdo nečekal, že Stříbrné šípy při svém debutu budou zářit až v takové míře. I oni sami byli překvapeni ze svého výkonu. V premiérové kvalifikaci se jak Nyck de Vries, tak i Stoffel Vandroone dostali až do skupiny, která si to rozdala v boji o pole position. Belgičan si zajistil start z první řady a de Vries se postavil na startovním roštu na třetí pozici. Kromě toho oba mohli využít FANBOOST.

Pilot s číslem 5 získal pro Mercedes první pódium, když dojel na třetím místě, a de Vries se propadl na šesté místo. Přesto to byl pro Nizozemce solidní debut a potvrdil tak konkurenceschopnost svého týmu. Šéf stáje Ian James byl pochopitelně radostí bez sebe: “Paráda, skvělý debut! Třetí a šesté místo v našem prvním závodě jsou daleko za naším očekáváním.”

Sobota byla slabší, přesto byla i bedna

Sobotní kvalifikační jízdy již byli o poznání horší. Vandoorne zajel 11.nejrychlejší čas a de Vries musel startovat až z poslední řady. Avšak ani tento poměrně slabý výkon je nezastavil.

Vandoorne zopakoval výkon z předchozího dne a přestože dojel do cíle na čtvrtém místě, tak se opět mohl radovat z bronzové příčky, neboť profitoval z penalizace pilota BMW Maximiliana Günthera. Naopak de Vries tentokrát nebodoval.

“Bohužel jsem byl v kvalifikaci až příliš optimistický a chtěl moc. Ve druhém sektoru jsem udělal chybu, což ovlivnilo zbytek mého kola,” popisuje čtyřiadvacetiletý závodník.

Vandoorne si průběh víkendu pochvaluje: “S naším bodovým kontem po prvním závodním víkendu týmu můžeme být absolutně spokojení. Na startu jsem byl trpělivý a potom jsem měl dobré tempo. Také jsem ušetřil trochu energie a mohl aktivovat útočný mód, když jsem měl náskok na své pronásledovatele, tudíž jsem neztratil ani tolik pozic.

V průběhu závodu bylo hodně žlutých fází a safety caru, stejně tak náročných situací, třeba takové restarty, se kterými jsem si musel poradit.”

Při jednom z restartů se dostal před Lucase di Grassiho, ale včas si uvědomil, že ještě předjíždět neměl, tak Brazilce pustil zpět před sebe. Stejného prohřešku se dopustilo mnohem více jezdců, ale ne všichni si svoji chybu uvědomili a byli za to potrestaní.

Byť se de Vries za svůj výkon při svém debutu nemusí vůbec stydět, tak to má mírně hořkou příchuť, neboť byl odsunut na 16. místo. K výslednému času mu bylo přičteno 24 sekund, protože neabsolvoval průjezd boxy. “Nehledě na trest jsem s dnešním závodem a debutovým víkendem spokojený,” okomentoval nováček ze Sneeku, jehož slova cituje portál e-formel.de.

Mercedes odjel z Ad Diriyahu coby lídr šampionátu s 38 body na kontě, přičemž 30 bodů získal Vandoorne a 8 de Vries. Druhý Virgin pak ztrácí pouhé dva body a top trojku uzavírá BMW, které má o další bod méně.