Toyota bude prodávat elektrický pickup – pouze v Thajsku

Toyota za poslední dva roky ukázala celou řadu konceptů EV, ale realita je taková, že její showroomy zoufale potřebují více elektromobilů. Automobilka v současnosti celosvětově prodává pouze hrstku elektromobilů na baterie: SUV bZ4X, exkluzivní sedan bZ3 pro Čínu a Lexus RZ a UX 300e. Brzy však na seznam sériových elektromobilů Toyota přibude čtvrtý, ale pouze v Thajsku a pouze v omezeném počtu: plně elektrický pickup.

Automobilka uvedla, že brzy zahájí zkušební provoz s novým EV v Thajsku, na trhu, kde pickupy tvoří téměř polovinu celkového prodeje vozidel. Pras Ganesh, výkonný viceprezident Toyota Daihatsu Engineering & Manufacturing, řekl agentuře Reuters, že inženýři pracují na přizpůsobení elektrických snímačů místním podmínkám. Podle Ganeshe bude malá várka bateriových elektrických snímačů nasazena jako taxi ve městě Pattaya na začátku roku 2024.

„Nejprve se začneme zabývat veřejnou dopravou,” řekl Ganesh agentuře Reuters. Toyota také zvažuje testování dalších EV pickupů pro nasazení včetně služeb doručování na poslední míli, dodal. Společnost také buduje kapacitu výzkumu a vývoje elektrických vozidel v Thajsku, které je jedním z pěti globálních center výzkumu a vývoje Toyota.

I když Ganesh neřekl, který EV pickup půjde na zkoušku v Thajsku, napadají mě minimálně dvě možnosti. Jedním z nich je Hilux Revo BEV Concept představený koncem minulého roku v Thajsku; Toyota neoznámila, kdy bude zahájen komerční prodej uvedeného modelu. Druhou volbou by mohl být koncept IMV 0, který debutoval na stejné akci a byl také k vidění na Japan Mobility Show minulý měsíc. IMV 0 byl popsán jako zbrusu nový modulární lehký komerční pickup IMV pro Thajsko, který bude „skutečně dostupný a skutečně inovativní“. Toyota uvedla, že do sériové verze zbývá „přes rok“. Zdá se, že IMV 0 je poháněna vnitřním spalováním, ale možná by mohla být přizpůsobena i bateriemi.

Prodej elektrického Hiluxu a/nebo IMV v Thajsku by Toyotě pomohl čelit čínské konkurenci na trhu jihovýchodní Asie. Toyota uvedla bZ4X na trh loni v Thajsku, ale elektrické SUV zatím na trhu překonávají konkurenti z BYD a Great Wall Motor.

Minulý měsíc odletěla Toyota s Hiluxem Revo do Austrálie na další testování a získání informací od velkoobjemových zákazníků Hilux v zemi. To naznačuje, že Toyota zvažuje také Austrálii jako potenciální trh pro elektrický Hilux.