Toyota chce se sedanem bz3 konkurovat Tesle Model 3

Toyota dala znovu jasně najevo, že nemá zájem se hrnout do plně elektrických aut. Bude však naslouchat svým zákazníkům a řídit se potřebami trhu. Japonská automobilka je připravena uvést na trh svůj plně elektrický sedan, aby odstranil část rostoucího podílu Tesly na trhu v Číně a Evropě.

Jak Toyota pomalu postupuje vpřed v oblasti elektromobilů, vyvinula vlastní vlastní globální platformu, která je od základu navržena pro elektromobily. Platforma E-TNGA bude v budoucnu sloužit jako základ pro řadu elektrických vozidel Toyota.

První plně elektrické vozidlo Toyota na platformě E-TNGA je kompaktní SUV bZ4X. Automobilka ve skutečnosti již začala dodávat nový model, nyní však došlo k celosvětovému zpoždění uvedení elektrického crossoveru na trh kvůli svolávacím akcím pro koncern zabývající se montáží kol.

Podle společnosti Autocar, generální ředitel a prezident Toyoty Akio Toyoda v loňském roce sdělil, že bZ4X bude následovat dlouhý seznam budoucích elektromobilů Toyota. Jedno takové vozidlo bylo známé jako bZ Sedan, když to bylo ještě koncept, ačkoli publikace věří, že Toyota jej bude oficiálně nazývat bZ3.

Elektrický sedan Toyota bZ3 brzy vstoupí na čínský trh EV. Očekává se, že v Číně bude fungovat dobře, protože je zde vysoká poptávka po sportovních sedanech. Prodej v Evropě by měl začít již v roce 2024. V současné době existuje několik nových elektrických modelů, které se snaží odebrat Tesle podíl na trhu a bZ3 se připojí k rozjetému vlaku, aby konkuroval Tesle Model 3.

Podle informací zveřejněných na webu čínského ministerstva průmyslu a informačních technologií bude bZ3 k dispozici se dvěma pohonnými jednotkami o výkonu 178 nebo 238 koní. EV bude vážit 1710–1840 kg.

Je také důležité poznamenat, že díky partnerství Toyota s BYD se očekává, že bZ3 bude využívat technologii Blade lithium-železo fosfátových baterií. Uvádí se, že technologie baterií má vysokou hustotu energie a zároveň je bezpečnější než jiné chemické látky. S energeticky hustými bateriemi může být baterie menší, což umožňuje větší vnitřní prostor.