Tým Mercedes F1 snížil emise CO2 o 89% použitím biopaliv v kamionech

Tým Mercedes-AMG PETRONAS F1 nedávno dokončil zkoušku používání biopaliv v 16 kamionech Mercedes Actros Gigaspace pro poslední tři závody evropské sezony. Jako součást snahy o další snížení našich emisí CO2 a dosažení “project zero” do roku 2030 byla zkouška navržena tak, aby porozuměla úrovni úspory uhlíku a pozitivnímu dopadu, kterého lze dosáhnout použitím biopaliv, a také problémům s získáváním zdrojů v celé Evropě.

Test se konal mezi Velkou cenou Belgie ve Spa, Velkou cenou Holandska v Zandvoortu a Velkou cenou Itálie v Monze, na vzdálenost přibližně 1400 km. Analýza provedená po ukončení testu ukázala, že použití biopaliva HVO 100 ušetřilo 44 091 kg CO2 a snížilo emise z nákladní dopravy o 89 %.

Jeden z nákladních vozů týmu byl původně testován a úspěšně poháněn biopalivem HVO100 z Velké ceny Maďarska zpět do našeho sídla v Brackley ve Velké Británii. Po této cestě 13 závodních kamionů, které strávily letní odstávku v Belgii a tři kamiony z Velké Británie, použilo biopalivo z místních zdrojů k cestě 300 km ze Spa do Zandvoortu a poté 1100 km ze Zandvoortu do Monzy, přičemž pouze posledních 20 km vyžadovalo použití nafty paliva kvůli problémům se zásobováním.

Palivo hydrogenačně rafinovaný rostlinný olej (HVO 100) je 100% obnovitelný produkt bez fosilních paliv získaný z rostlinných olejů, odpadních olejů a tuků. Použití HVO100 může výrazně snížit emise CO2 a snížit dopad nákladní dopravy na kvalitu místního ovzduší snížením emisí NOx a částic.

Bioenergie v současnosti představuje zhruba jednu desetinu celkových světových dodávek primární energie, přičemž se předpokládá, že poptávka po biopalivech vzroste do roku 2026 o 28 %. Biopaliva se již používají v motoristickém sportu, přičemž formule 1 letos zavedla používání biopaliv E10 jako součást snahy o přechod na 100% udržitelné palivo ve vozech F1 od roku 2026.

Během několika posledních let jsme neúnavně pracovali na změně a lepším porozumění dopadu, který mají naše aktivity, a naše poslání se vyvíjelo, jak se snažíme dosáhnout udržitelnosti na trati a v podnikání. Toto oznámení následuje po řadě závazků fungovat udržitelněji, včetně toho, že se Mercedes stane prvním globálním sportovním týmem, který investuje do udržitelného leteckého paliva, a dále upevňuje pokračující závazek k udržitelnosti a touhu řídit změny ve formuli 1.

„Udržitelnost je jádrem našich operací. Vyzkoušení používání biopaliv pro naši pozemní nákladní dopravu je dalším příkladem našeho závazku začlenit udržitelnost do každého našeho rozhodnutí a opatření, které podnikneme. Naším cílem je být na špici změn a doufáme, že se nám podaří umožnit přijetí udržitelných technologií, protože jsme všichni v závodě směrem k udržitelnému zítřku,” řekl Toto Wolff, šéf týmu a generální ředitel týmu Mercedes-AMG PETRONAS F1.