Volkswagen chystá novou platformu pro Čínu

Volkswagen nastínil plán na posílení své pozice v Číně pomocí zcela nové platformy pro cenově dostupné elektromobily. Platforma bude založena na lokálních komponentách.

Zprávu sdělil v pátek čínský šéf Ralf Brandstaetter při otevření nového centra pro vývoj a nákup elektromobilů — Volkswagen Group China Technology Company (VCTC) v Che-fej. Očekává se, že investice ve výši přibližně 1,1 miliardy dolarů do VCTC vytvoří více než 2 000 pracovních míst.

Podle agentury Reuters Volkswagen vyvine novou základní platformu specifickou pro Čínu, která je v současnosti známá jako „hlavní platforma“. Důraz je kladen na snížení nákladů, částečně díky použití ještě vyššího poměru lokálních komponentů než v případě současné výroby modelů na bázi MEB v Číně (ID.3, ID.4, ID.6 a ID.7 ).

Nová platforma bude odvozena z Modular Electric Drive Toolkit (MEB) a očekává se, že bude připravena v roce 2026 – asi o třetinu dříve, než se původně předpokládalo – díky VCTC.

Ralf Brandstaetter vysvětlil, že čínský trh s elektrickými vozidly je velmi „cenově citlivý“, což vyžaduje optimalizaci nákladů. Připomeňme, že značka Volkswagen již není nejprodávanější značkou v Číně (BYD překonal VW na konci roku 2022), a to především kvůli klesajícím prodejům benzínových aut (EV tvoří malou část objemu značky a rostly pomaleji, než se očekávalo).

Snížení cen modelu Volkswagen ID.3 v Číně již umožnilo VW zvýšit objem prodeje z průměrných 2 200 kusů měsíčně na přibližně 10 000 měsíčně (v červenci až říjnu).

Nová platforma cílí na segment základní úrovně s cenovým rozpětím 20 000 až 25 000 Eur.

Podle zprávy je v plánu představit čtyři modely založené na nové platformě a vyrábět je prostřednictvím stávajících společných podniků se SAIC a FAW, které také vyrábějí modely založené na MEB.

Kromě toho Volkswagen doufá, že od roku 2026 uvede na trh dva další plně elektrické modely vyvinuté ve spolupráci s XPeng. Celkem by se jednalo o šest nových modelů.

Před tím, do roku 2026, se očekává, že Volkswagen celosvětově uvede na trh 10 nových plně elektrických vozů a také zrychlí uvádění nových vozidel na trh.