Volkswagen dává do svých vozů ChatGPT

Na CES 2024, předním světovém veletrhu elektroniky, Volkswagen představil první vozidla, ve kterých je chatbot ChatGPT založený na umělé inteligenci integrován do jeho hlasového asistenta IDA. V budoucnu budou mít zákazníci bezproblémový přístup k neustále se rozrůstající databázi umělé inteligence ve všech modelech Volkswagen vybavených hlasovým asistentem IDA a budou mít možnost zkoumat obsah, který jim bude předčítán za jízdy.

Cerence Chat Pro od technologického partnera Cerence Inc. je základem nové funkce, která nabízí jedinečně inteligentní integraci ChatGPT na automobilové úrovni. Volkswagen bude prvním velkosériovým výrobcem, který nabídne Chat GPT jako standardní funkci od druhého čtvrtletí roku 2024 v mnoha sériově vyráběných vozidlech.

Nový chatbot je nabízen ve spojení s nejnovější generací infotainmentu v následujících modelech: ID.7, ID.4, ID.5, ID.3, zcela nový Tiguan a zcela nový Passat, stejně jako v nový Golf. Integrace ChatGPT do backendu hlasového asistenta Volkswagen, kterou umožňuje Cerence Chat Pro, nabízí množství nových funkcí, které dalece přesahují předchozí hlasové ovládání.

Hlasového asistenta IDA lze například použít k ovládání infotainmentu, navigace a klimatizace nebo k zodpovězení všeobecných vědomostních dotazů. V budoucnu bude umělá inteligence v rámci svých neustále se rozšiřujících schopností poskytovat další informace v reakci na otázky, které jdou nad rámec tohoto. To může být užitečné na mnoha úrovních během cesty autem: obohacující konverzace, vyjasňování otázek, interakce v intuitivním jazyce, přijímání informací specifických pro vozidlo a mnoho dalšího – čistě handsfree.

Pro člověka za volantem se nic nemění. Není třeba vytvářet nový účet, instalovat novou aplikaci nebo aktivovat ChatGPT: Hlasový asistent se aktivuje vyslovením „Hello IDA“ nebo stisknutím tlačítka na volantu. IDA automaticky upřednostňuje, zda se má provést funkce vozidla, vyhledat cíl nebo upravit teplotu. Pokud požadavek nemůže být systémem Volkswagen zodpovězen, je anonymně předán AI a ozve se známý hlas Volkswagenu.

ChatGPT nezíská přístup k žádným údajům o vozidle; otázky a odpovědi jsou okamžitě smazány, aby byla zajištěna nejvyšší možná úroveň ochrany údajů. To usnadňuje Cerence Chat Pro, který využívá množství zdrojů, včetně ChatGPT, aby umožnil IDA poskytovat přesné a relevantní odpovědi na téměř každý představitelný dotaz. Tato funkce také upřednostňuje zabezpečení a bezproblémovou integraci s nesčetnými možnostmi IDA, což řidičům přináší snadné použití.