Volkswagen narazil

Volkswagen Group – největší evropská automobilová skupina – se potýkala s vážnými problémy, protože její hlavní značka potřebuje v masivním měřítku snížit náklady.

Generální ředitel značky Volkswagen Thomas Schaefer podle agentury Reuters varoval zaměstnance během setkání v centrále automobilky ve Wolfsburgu, že náklady jsou příliš vysoké, zatímco produktivita je příliš nízká, což dohromady činí vozy nekonkurenceschopnými: „S mnoha našimi již existujícími strukturami, procesy a vysoké náklady, už nejsme konkurenceschopní jako značka Volkswagen.“

Německý výrobce nyní pracuje na programu úspor ve výši 10 miliard eur, který bude zahrnovat snižování počtu zaměstnanců, uvádí zpráva.

Množství snížení nákladů je poměrně významné – ekvivalentní minimálně dvěma velkým továrnám. Zatím není jasné, jak společnost dosáhne svého cíle, ale podrobnosti budou definovány do konce letošního roku.

Gunnar Kilian, člen představenstva společnosti Volkswagen pro lidské zdroje, řekl: „Musíme být konečně dostatečně odvážní a upřímní, abychom hodili přes palubu věci, které se ve společnosti duplikují nebo jsou prostě balastem, který k dobrým výsledkům nepotřebujeme.”

Zdá se, že situace je vážná. Pokud jde o elektromobily, Volkswagen byl nedávno nucen zpomalit výrobu v některých svých závodech v Evropě. V některých případech bylo zpomalení způsobeno problémy s dodávkami dílů a v jiných kvůli nedostatečné poptávce.

Za předpokladu, že se společnost snaží snížit své náklady a zlepšit produktivitu, kupující by měli vidět nižší ceny.