Názor: Odhadovat letošního šampiona formule E by byla čistá sebevražda

Santiago E-prix, Formule E, šampionát, eformule
Neustále měnící se pořadí na čele formule E dává jen mlhavou představu o celkovém vítězi šampionátu. Mezi aspiranty se znovu zařadil i vítěz minulého závodu a obhájce prvenství Jean-Éric Vergne. Jenomže tam lze počítat prakticky polovinu startovního pole.

Když Jean-Éric Vergne o uplynulém víkendu v San-ja protnul cílovou pásku závodu jako první, stal se již šestým vítězem letošního ročníku formule E. Triumfem na domácí půdě týmu Techeetah se skokově vyhoupl mezi aspiranty na titul.

Jenomže tam by se dala zařadit minimálně polovina startovního pole. Považte sami. Šampionát je takřka ve své polovině a první šestici na jejím čele dělí pouhých 10 bodů. Vybírat pak favority mezi konstruktéry, to by byla doslova sebevražda.

Třetím místem v San-ja se do čela série vyhoupl vítěz prvního závodu v Rijádu Antonio Felix da Costa. V přesném pořadí jej následují Jerome D’Ambrosio, Vergne, Sam Bird, Edoardo Mortara a Lucas di Grasi. Výše zmíněná šestice jezdců je zároveň tou, která se shoduje s výčtem vítězů jednotlivých ePrix.

PODOBNÁ TÉMATA: 

Jenomže už několikrát jsme v letošní sezoně byli svědky nenadálých událostí, které prakticky v posledních sekundách (až hodinách) závodů měnily pořadí na výsledkové listině. Ty, jež ovlivnily, lze mezi favority stále počítat.

Vzpomeňme třeba na závod v Mexiku a smůlu Pascala Wehrleina při kalkulaci energie. Nebo v Hongkongu, kde o takřka jisté vítězství přišel André Lotterer po ataku Sama Birda v posledním kole. A našli bychom i další momenty. Viz promarněná šance Olivera Rowlanda z Nissanu a nešťastné aktivace rychlostního limitu.

Nebýt těchto situací, čelo šampionátu by nejspíše bylo mnohem více natěsnané. Na úplné špici by se po pódiovém hattricku (samozřejmě pomyslném) nacházel zmiňovaný nováček Rowland. Mimochodem náhradník za Alexe Albona, který zmizel v Toro Rosso F1.

Pohled mimo první šestici jezdců celkového pořadí naznačuje, že o dramata nebude nouze až do samého závěru sezony. Zcela jistě poslední slovo neřekl až doposud trochu neviditelný, mistr druhé sezony, Sébastien Buemi. V současné době okupující třináctou pozici.

Podobně musíme počítat i s jinými. Jsou jimi jména jako Lotterer nebo Wehrlein. Občasnými narušiteli předních umístění jsou Evans, Frijns či Abt. Ti všichni jsou navíc stále na dostřel. A nejspíše budou do samého konce ročníku.

Cíl učinit závody vyrovnané a nepředvídatelné až do posledního momentu sezony, to je doslova majstrštyk formule E, který ji mohou závidět i renomovanější série. A kdo je váš favorit?

VIDEO: To nejzajímavější z San-ja ePrix